В Купата на световното първенство по фифа - килограми злато - a-gems.com

14 юни в Русия стартира световният шампион по футбол, и дори ако не сте фен на спорта, вероятно се чудите колко скъпоценни метали са похарчени за купата за победителите.

Съдържание

Световното първенство по футбол се провежда на всеки 4 години, а тази година Русия отговаря на международното спортно събитие. 32 отбора се състезават за главната награда - може би най-разпознаваемата спортна купа. През цялата история на Световната купа бяха създадени само 2 вида чаши: „Купата на Жул Рим”, използвана от 1930 до 1970 г., и наградата за Световната купа на ФИФА, присъдена от 1974 г. до днес. Трябва да се отбележи, че трофеят е наистина направен от истинско злато.

Продуктът е висок 36 см и се състои от две стилизирани човешки фигури, притежаващи глобус над главите си. Базата е изработена от малахит, а върху златната част на чашата - 5 килограма благороден метал. Преди старта на футболните мачове, наградата успя да отиде около 51 страни, включително в 24 руски града, където всеки можеше да види (макар и чрез дебело бронирано стъкло) луксозно творение.

Заслужава да се отбележи, че шампионските победители вземат със себе си не оригиналната чаша, а само нейното копие. Скъпоценният трофей остава под закрилата на музея на ФИФА. Според експерти стойността му достига 168 000 долара.